ÜRÜN ARA
line-ok
Dil Seçin
line-ok
info@akfix.com (for export) / bilgi@akfix.com
+ 90 212 771 13 77
line-ok

Poliüretan Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

ANASAYFA BLOG Poliüretan Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Mastik Nedir?

Mastik bir sızdırmazlık ve derz dolgu malzemesidir. % 25’e kadar hareket kabiliyetine sahiptir. İhtiyaca göre esneklik oranı daha da arttırılabilmektedir. Sızdırmazlık sağlamak, boşlukları doldurmak, suyu ve havayı derzlerden uzak tutmak, yapı malzemelerinin doğal hareketlerini absorbe etmek ve estetiği arttırmak için kullanılır. Silikon ve poliüretan iki popüler sızdırmazlık maddesidir. Ortak amaçlarına rağmen, aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır.

Akfix

Silikon Mastik ve Poliüretan Mastik  Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Temel fark kimyasal seviyededir. Poliüretan organik bir malzemedir. Silikon ise inorganik bir malzemedir. Poliüretan mastiklerde; sertlik, yapışma gücü, tiksotropi ve esneklik gibi özellikleri ihtiyaca göre farklılaştırmak daha kolaydır. Mekanik dayanımı ve yapışma gücü silikona göre çok yüksek seviyelere çıkarılabilir.

Bir sızdırmazlık malzemesinin dış mekânda nasıl bir performans gösterdiğini anlamak için güneş ışınlarına karşı dayanımına bakmak önemli bir veri oluşturur. UV ışığının varlığında, organik bir materyal olan poliüretan doğal polimer haline geri dönmeye başlar. Zamanla özelliklerini yitirerek bozulur. İnorganik bir materyal olan silikonda ise bu doğal olarak olmaz. Ancak Akfix poliüretan inşaat mastiği, bazı özel katkı maddelerinin yardımıyla maksimum UV dayanımına sahip olup hiçbir şekilde bozulmaz ve hatta renk değişimine karşı üst seviye bir direnç gösterir.

Akfix

POLİÜRETAN MASTİK; KULLANIM ALANLARI ve SINIFLANDIRMA

Sızdırmazlık Amaçlı Kullanılan Poliüretan Mastikler

Shore A sertliği 45’e kadar olan poliüretan mastikler, low modulus (düşük modüllü) olarak sınıflandırılır. Prefabrik yapı elemanları arasındaki birleşim noktalarında, çatılarda yağmur suyu toplama borularının eklem yerlerinde ve yağmur oluklarında, prekast beton blokların arasında açık bırakılan çalışma paylarının kapatılmasında ve HVAC (havalandırma) sektöründe aluminyum boruların eklem yerlerinin sızdırmazlığında kullanılır.

Poliüretan mastikler pazarda şu isimler ile bulunur; inşaat mastiği, poliüretan inşaat mastiği, poliüretan sızdırmazlık mastiği, leke yapmayan poliüretan mastik, UV dayanımlı PU mastik, baloncuk yapmayan poliüretan mastik ve modifiye silikon mastik.

Yapıştırma Amaçlı Kullanılan Poliüretan Mastikler

Shore A sertliği 45 ve üzeri olan poliüretan mastikler, yapıştırıcı mastik olarak anılırlar. Bunların yüzey tutunmaları yüksek, esneklikleri düşüktür. Özellikle, otomotiv sektöründe, araba, karavan vb. araçların imalatında, oto cam tamirinde, konteyner ve tır kasası gibi metal yapıların sızdırmazlığında, HVAC sistemlerde klima imalatı ve montajında, metal sac birleşim yerlerinde titreşimi azaltmak ve sızdırmazlık sağlamak için kullanılır.

Piyasada yaygın olarak kullanılan isimler; Poliüretan yapıştırıcı mastik, ekstra kuvvetli poliüretan mastik, Premium poliüretan mastik, PU otocam yapıştırıcısı, PU metal yapıştırıcısı, PU cam yapıştırıcısı ve PU marin yapıştırıcısıdır.

Poliüretan mastiklerin örnek kullanım videolarını izlemek için tıklayınız.

 

Akfix

Etiketler : Poliüretan mastik, Silikon mastik, Derz dolgu, Mastik nedir?, Sızdırmazlık amaçlı poliüretan mastikler, Yapıştırma amaçlı poliüretan mastikler

Blog Kategorileri Etiketler
Akfix A104 Etiket Sökücü Akfix A104 Etiket Sökücü Thermcoat Prefabrik yapılarda ısı nem ve ses yalıtım thermcoat yalıtım köpüğü sprey pu köpükleri Isı Yalıtımı Themcoat ses yalıtımı ısı ve ses izolasyonu sprey yalıtım köpükleri ısı ve ses yalıtımı sprey köpükleri ısı nem ve ses yalıtımı DIY Çözümler Akfix 705 Hızlı Yapıştırıcı Akfix Siyah Sprey Boya Akfix Sprey Boya Duvar Rafı Thermcoat yalıtım köpüğü çatı yalıtım sprey yalıtım köpüğü çatı yalıtımı nasıl yapılır DIY çözümler Akfix süper japon yapıştırıcısı 702LV Süper japon yapıştrıcısı Thermcoat Isı yalıtımı izolasyon sprey köpük 2 komponentli sprey köpük bölme duvar izolasyonu Çatı yalıtımı tavan arası yalıtımı EPS panel XPS panel Taş yünü cam yünü çatı şiltesi izotüp akustik izolasyon ses yalıtımı akustik panel Ms Sealant Ms Adhesive Hybrid Sealant Hybrid Adhesive Ms High Tack MS Clear Ms Universal Initial tack Initial Tack Adhesive High Tack Adhesive Standart silikon anti küf silikonu ve beyaz silikon renkli silikon oto silikonu akvaryum silikonu cam silikonu ısıya dayanıklı silikon inşaat silikonu kapı ve pencere silikonu Akrilik Mastik Silikonize akrilik mastik mastik macun Kapı pencere köpüğü inşaat köpüğü Montaj köpüğü genleşen köpük boşluk doldurma Kapı ve pencere izolasyonu boşluk doldurma köpüğü window assembling foam heat insulation foam sound isolation foam gap filling. Ahşap yapıştırıcı Ahşap yapıştırıcı nedir? Ahşap yapıştırıcı çeşitleri Ahşap yapıştırıcı nasıl kullanılır? PVA yapıştırıcı Epoksi yapıştırıcı Hızlı yapıştırıcı Poliüretan yapıştırıcılar Ahşap tutkalı Deniz tutkalı Pedestal adhesive Poliüretan mastik Silikon mastik Derz dolgu Mastik nedir? Sızdırmazlık amaçlı poliüretan mastikler Yapıştırma amaçlı poliüretan mastikler 705 hızlı yapıştırıcı MDF kit yapıştırıcı MDF kit MDF kit nedir? MDF kit nasıl kullanılır?
Son Eklenenler
07.07.2021 Zorlu Etiket Kalıntıları Nasıl Çıkarılır?
04.06.2021 Prefabrik ve Ahşap Yapılarda Isı, Nem Ve Ses Yalıtımı
04.06.2021 Pratik ve Ekonomik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?
02.06.2021 Dondurma Çubuklarından Duvar Rafı Nasıl Yapılır?
19.11.2020 Çatı yalıtımı nasıl yapılır?
02.10.2020 Kağıt Fenerden Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?
14.05.2020 Sprey Poliüretan Köpük (Yalıtım Köpüğü) Nedir?
13.04.2020 MS Hibrit Mastik Nedir? Nerede Kullanılır?
03.12.2019 Silikon Mastik ve Akrilik Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
12.11.2019 Poliüretan Köpük Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?
30.09.2019 Ahşap Yapıştırıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
24.07.2019 Poliüretan Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
24.07.2019 Hızlı Yapıştırıcı, Mdf Kit Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Kullanılır?
Mastik Sarfiyat Hesaplama
line-ok
Genişlik (mm) Derinlik (mm) Uzunluk (mm) Ürün Ambalaj Tipi