ÜRÜN ARA
line-ok
Dil Seçin
line-ok
For Export; E-mail : info@akfix.com
Phone : +90 (212) 771 13 71 Ext : 2310
line-ok

Evimizde Duşakabin Silikonu Nasıl Uygulanır?

ANASAYFA BLOG Evimizde Duşakabin Silikonu Nasıl Uygulanır?

Duşakabin ve banyo malzemelerinin montajında kullanılan uygun özellikleri taşımayan silikon yoğun neme ve suya maruz kaldığı için zamanla küflenir ve kararır. Hem sağlıksız hem de kötü bir görünüm oluşur. Bu görüntüye maruz kalmamak için yılda bir kere silikon bakımlarını yapmamız, eskimişse değiştirmemiz gerekiyor.  

100D Duşakabin Silikonu

Duşakabin silikonu nedir?

Silikon, kullanım alanı çok geniş olan bir yapı malzemesidir. Dolgu, sızdırmazlık, izolasyon ve yapıştırma işleri için kullanılır. Kullanım alanlarından bir tanesi de banyolardır. Duşakabin, küvet, lavabo ve klozet kenarına sızdırmazlık için tercih edilir. Köşe bağlantılarının yapılmasında, su ve nemin uzak tutulmasında, bağlantı yerlerindeki boşlukların doldurulmasında kullanılır. Genellikle şeffaf ve beyaz renkten oluşur. Farkı zeminlerde kullanımı için farklı renkleri de bulunmaktadır. 

Silikon uzun ömürlü bir malzeme olmasına rağmen su ile çok fazla temas ediyorsa zamanla kararma ve küflenme oluşmaktadır. Akfix 100D Duşakabin Silikonu lavabo ve fayans gibi ıslak alanlarda tam kapatıcılık sağlar.

100D Duşakabin Silikonu

Duşakabin silikonu seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Yüksek kaliteli silikonlar zamanla daha az kararır, uzun ömürlü kullanım için mümkün olduğunca en kaliteli ürünü seçmelisiniz. 

Ürünün tamamen silikon olduğuna emin olmalı, uygun maliyeti sebebi ile solvent içerikli ürünleri tercih etmemelisiniz. Çünkü, solvent içerikli ucuz silikonlar zamanla uygulandığı yerde hacim kaybına uğrar ve su sızdırabilir. Çok kısa sürede kararma yapar ve küf oluşturabilir. Sonrasında sizin için daha büyük maliyetler oluşturabilir. 

Banyolar sürekli neme ve suya maruz kalan bir ortam olduğundan, silikon üzerinde bakteri oluşma olasılığı da yüksektir. Bu nedenle anti bakteriyel özelliği olan, % 100 silikon içerikli duşakabin silikonunu seçmelisiniz.

Duşakabin silikonunu uygulamadan önce nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle banyoyu temizleyin. Bu aşamada en önemli konu silikonu uygulayacağınız alanın uygulama toz, yağ ve kirden arındırılmasıdır. Bu sayede uygulayacağınız silikon, yüzeye etkili bir şekilde tutunacaktır. 

Eskimiş silikonlar nasıl temizlenir?

Eski silikonlar tamamen ortadan kaldırmadan, yeni silikonu yapıştıramazsınız. Başlamadan önce silikonu uygulayacağınız yüzeyde bulunan tüm eski silikonları çıkarmalısınız. Bunun için maket bıçağı ya da jilet gibi kesici bir aletten yardım alabilirsiniz. Köşede bulunan silikonu ucundan kestikten sonra boyuna doğru jiletle kaldırarak alandan temizleyebilirsiniz. Sonra aynı işlemi silikonun öteki tarafına da uygulayın. 

Silikonu tamamen söktükten sonra yüzeyde kalan kalıntıları yine jilet ya da maket bıçağı yardımıyla kazıyarak temizleyin. Yüzeyde pürüzler varsa zımpara da yapabilirsiniz. Banyo yüzeyine zarar vermemek için bulaşık süngerinin sert kısmına aseton ya da saf alkol dökerek de temizleyebilirsiniz. 

100D Duşakabin Silikonu

Duşakabin silikonu nasıl uygulanmalıdır?

Eski silikonu kaldırdıktan sonra bir deterjan veya nemli bez yardımıyla yüzeyi temizleyin, ardından yüzeyi iyice kurulayın. Alanın tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde yapacağınız uygulama sağlıksız olacaktır. 

Bu işlemi ilk defa yapacaksanız öncesinde pratik yapmanızda fayda var. Bir karton veya atacağınız başka bir malzeme üzerinde tabanca kullanımını deneyebilirsiniz. 

Sadece uygulama alanını açık bırakacak şekilde maskeleme bandını yapıştırın. Böylelikle düz bir çizgide uygulama yapabilirsiniz. 

Silikon tabancasına yerleştirdiğiniz silikonun ağzını açın. Bir uçtan diğer uca olacak şekilde 45 derece açıyla tuttuğunuz silikonu sıkmaya başlayın. Bu işlemi yaparken yavaş ve dengeli bir şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz.

Düzleme işlemi için çektiğiniz silikonun üzerinden çok baskı uygulamadan bir düzeltme aparatıyla veya parmağınızla geçin. İsterseniz parmağınızı ılık bir suya da bastırabilirsiniz. Silikonu düzgün bir şekilde uyguladıktan sonra kurumadan maskeleme bantlarını çıkarabilirsiniz. Tamamen kuruması için 24 saat bekleyin.

Silikon işlemi bittikten sonra tüpün kapağını kapayın. Bir süre sonra tüpün ağzı kuruyacaktır fakat bu tekrar kullanmanıza engel olmaz. Kapak kurusa bile içi kurumayacaktır. Kapağın kuruyan kısmını kesip tekrar kullanabilirsiniz.

Akfix’le evinizin ustası siz olun!

Etiketler : Duşakabin, duşakabin silikonu, silikon,Akfix, 100D Duşakabin Silikonu, duşakabin bakımı, banyo bakımı, duşakabin silikonu fiyat, hırdavat malzemeleri, yapı malzemeleri, silikon mastik

Blog Kategorileri Son Eklenenler
23.06.2022 Montaj Yapıştırıcıyla Yapabileceğiniz 5 Dekoratif Fikir
22.12.2021 Evimizde Akvaryum Silikonu Nasıl Uygulanır?
22.12.2021 Evimizde Duşakabin Silikonu Nasıl Uygulanır?
01.12.2021 Sıvı Çivi / Montaj Yapıştırıcı Nedir? Nerelerde, Nasıl Kullanılır?
01.12.2021 Matkap Kullanmadan Perde Rayı Montajı Nasıl Yapılır?
07.07.2021 Zorlu Etiket Kalıntıları Nasıl Çıkarılır?
04.06.2021 Prefabrik ve Ahşap Yapılarda Isı, Nem Ve Ses Yalıtımı
04.06.2021 Pratik ve Ekonomik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?
02.06.2021 Dondurma Çubuklarından Duvar Rafı Nasıl Yapılır?
19.11.2020 Çatı yalıtımı nasıl yapılır?
02.10.2020 Kağıt Fenerden Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?
14.05.2020 Sprey Poliüretan Köpük (Yalıtım Köpüğü) Nedir?
13.04.2020 MS Hibrit Mastik Nedir? Nerede Kullanılır?
03.12.2019 Silikon Mastik ve Akrilik Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
12.11.2019 Poliüretan Köpük Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?
Mastik Sarfiyat Hesaplama
line-ok
Genişlik (mm) Derinlik (mm) Uzunluk (mm) Ürün Ambalaj Tipi