ÜRÜN ARA
line-ok
Dil Seçin
line-ok
info@akfix.com (for export) / bilgi@akfix.com
+ 90 212 771 13 77
line-ok

Poliüretan Köpük Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

ANASAYFA BLOG Poliüretan Köpük Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Poliüretan Köpük Nedir?

Poliüretan köpük tek komponentli, havadaki nem ile kürleşen, kürleşirken genleşen, aerosol formunda yarı sert bir montaj, derz dolgu ve izolasyon malzemesidir.

Esnek Poliüretan Köpükler başta kapı ve pencere montajında, her türlü boşluk doldurma uygulamalarında, ses ve ısı izolasyonunda, su geçirmez bariyerlerde ve yangına karşı izolasyon amaçlı kullanılmaktadır. Poliüretan köpük uygulandıktan sonra havadaki nem ile hızlıca reaksiyona girer ve genleşir. Poliüretanın üstün yapıştırma kuvveti sayesinde uygulandığı yüzeylere güçlü bir şekilde yapışır. 

Poliüretan Köpüklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kapı ve pencere montajı PU Köpüklerin en etkin kullanım alanıdır. Elektrik tesisatlarının, sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda, çatı kiremitlerinin yapıştırılmasında, sızdırmazlık amaçlı olarak teraslarda, binaların perde betonlarında, endüstriyel çatı yalıtımında, soğuk hava depoları ve buzhanelerde, gemi ve yatların güvertesinde, dış cephe yalıtım malzemeleri arasında kalan boşlukların doldurulmasında, yalıtım malzemelerinin yapıştırılmasında, kuru gıda depolarında boşluk doldurma ve izolasyon amaçlı kullanılmaktadır. 

Ahşap Kapı Montajı Nasıl Yapılır uygulama videosu için tıklayınız. 

Poliüretan Köpükler Nasıl Uygulanır?

Teneke üzerindeki valfe pipet veya tabanca aparatı vidalanarak takılır. 20 saniye boyunca şiddetli bir şekilde teneke çalkalanır ve baş aşağı tutularak pipet veya tabancanın tetiğine baskı uygulanır. Ne kadar kuvvetli baskı uygulanırsa o kadar şiddetli bir çıkış sağlanır. Dik yüzeylerde köpük her zaman aşağıdan yukarı doğru uygulanır. Uygulama esnasında ortam ve teneke sıcaklığının ürün TDS’ inde belirtildiği aralıkta olmasına dikkat edilir.

Akfix Mantolama Köpüğü nasıl uygulanır uygulama videosu için tıklayınız. 

Akfix 962P Gazbeton ve Tuğla yapıştırıcı köpük kullanımı uygulama videosu için tıklayınız.

Poliüretan Köpük Çeşitleri nelerdir?

Poliüretan köpükler uygulama tipine ve amacına göre iki bölüme ayrılabilir;

Uygulama Tipine Göre Poliüretan Köpükler;

Pipetli Köpükler: Piyasada en sık rastlanan ve en çok satılan köpük tipi denilebilir. Her bir tenekenin yanında verilen pipet aparatı ile uygulanır. Genleşme oranı yüksek olduğu için (ortalama %200-%250) nispeten büyük boşlukların doldurulmasında tercih edilir. Pipetli köpük uygulamalarında Akfix; Maximum PU Köpük805940806840820 kodlu ürünler tercih edilir.

Tabancalı (Profesyonel) Köpükler: Özel uygulama tabancasıyla kullanılmaktadır. Daha çok profesyonellere hitap eden bir üründür. Genleşme oranı düşük (ortalama %50-%60) olduğu için nispeten dar boşlukların doldurulmasında tercih edilir. Akfix 805P850840P820P kodlu tabancalı köpükler küçük boşlukların doldurulmasında etkili bir çözüm sunmaktadır. 

Kullanım Amacına Göre Poliüretan Köpükler;

Boşluk Doldurma Köpükleri: Standart ve en çok kullanılan köpük tipidir.
Yapıştırma Köpükleri: Genleşme oranları standart köpüklere göre çok daha düşük (minimal) ve polimeri daha yoğun olduğu için yapıştırıcı özelliği arttırılmış köpüklerdir. Bu ürünler ile EPX, XPS gibi ısı izolasyon malzemeleri, gaz beton, tuğla ve mermer gibi çeşitli yapı elemanları yapıştırılabilir. Bu ürün grubu için; Akfix 960960P962P kodlu ürünler tercih edilmektedir. 

Poliüretan Köpüklerin Ses, Isı ve Su yalıtımına Katkısı; 

805-multi-purpose-pu-foam

 İyi bir yalıtım için PU Köpük uygulamasının doğru uygulanması gerekir. 

Ses Yalıtımı
Ses yalıtımı için kullanılan malzemeler arasındaki boşlukların doldurulmasında, kapı ve pencere boşluklarında ses, ısı ve hava geçişini engellemek amacıyla, yapıların dışına uzanan havalandırma borularının, bacaların ve klimatik ünitelerin çevresini yalıtmak amacıyla ve daha birçok benzer alanda kullanılırlar.

Isı Yalıtımı
Isı yalıtımı için 2 komponentli rijit (sert) köpükler tercih edilir.  Düşük sıcaklıklara göre geliştirilmiş -25 derece için Akfix 812 PU Köpük ve -25 dereceye kadar olan düşük sıcaklıklar için Akfix 885 PU Köpük en zorlu koşullarda bile kusursuz bir ısı yalıtımı sağlamaktadır. 

Su Yalıtımı
Uygun bir şekilde uygulanmış ve tam olarak kürleşmiş bir köpüğe su hiçbir şekilde zarar veremez. Dış mekan uygulamalarında, süs havuzlarında, dekoratif taşların birbirine tutturulmasında, karavan tipi araçlarda klimatik ünite veya anten gibi mekanizmaların ek yerlerinden karavana su sızmasını engellemek için tek komponentli poliüretan köpükler tercih edilir. Akfix poliüretan köpükler ses, ısı ve su izolasyonu uygulamalarında uzun ömürlü ve etkili çözüm sağlar.

Sık Sorulan Sorular

  • PU Köpüğün Ömrü Kaç Yıldır?

Yoğun UV ışınlarına maruz kalmadığı sürece yapının ömrü kadar dayanıklıdır. UV ışınlar köpüğün yapısını bozarak deforme olmasına sebep olur. Kurumuş köpüğün üzeri boyanarak zararlı ışınlardan korunabilir.

  • Rijit Sprey Köpük ile Uygulamanın Yapıldığı Yerlerde Nem, Islaklık, Terleme, Rutubet Olur mu?

Rijit köpük binaların çatısına uygulanır ve kusursuz bir ısı izolasyon yeteneği vardır. En üst katta yaşayan kişi yapıda eğer başka bir yerde ısı köprüsü oluşturabilecek nokta yoksa kesinlikle tavanda nem, rutubet ve dolayısı ile küflenme görmez.

  • Poliüretan Köpük Yanar mı?

Alman standardı DIN 4102 ye göre B1 ve B2 derecesinde yangına dayanıklı köpükler mevcut olup bu ürünler direkt aleve maruz kaldığında veya içinde yangın devam eden bir ortamda bulunduklarında belli sürelerde yanmaya karşı direnç gösterirler.  Akfix B1, B2 Köpükler 217 dakikaya kadar yangına karşı direnç gösterir. Yangına dayanıklı ürünler arasında Akfix 820820P840840P kodlu köpükler tercih edilmektedir.

820-B2-Fire-Rated-Pu-Foam

 

Akfix B1 Yangına Dayanıklı Köpük Yangın Dayanım Testi uygulama videosu için tıklayınız.

  • Nasıl Temizlenir?

Kurumamış köpüğü temizlemenin en pratik yolu köpük temizleyici kullanmaktır. Uygulama esnasında etrafa bulaşan köpük kurumadan üzerine köpük temizleyici püskürtülerek tüm yapı malzemelerinden, ciltten, tekstil ürünlerinden vb. çıkartılabilir. Akfix 800C köpük temizleyici ile köpük kalıntılarını kolaylıkla temizlemek mümkündür. Köpük temizleyicilere ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda aseton da kullanılabilir. Kürleşen köpük ancak maket bıçağı vb. mekanik yollarla temizlenebilir.

800C-Foam-Cleaner

 

Köpük Tabancası Nasıl Temizlenir uygulama videosu için tıklayınız;

Poliüretan Köpük Türkiye’de ve Dünyada hangi isimlerle anılır?
Türkiye’de İzolasyon köpüğü, inşaat köpüğü, sprey köpük, poliüretan köpük, montaj köpüğü, tek komponentli köpük, kapı pencere köpüğü, ısı yalıtım köpüğü, ses yalıtım köpüğü, genleşen köpük, boşluk doldurma köpüğü, şişen köpük olarak anılırken dünya genelinde; one component pu foam, polyurethane pu foam, OCF pu foam sealant, gap filling pu foam, window assembling pu foam, mounting pu foam, montage pu foam, heat insulation pu foam, sound isolation pu foam, door assembling pu foam gibi isimlerle anılmaktadır. 

Etiketler : Kapı pencere köpüğü, inşaat köpüğü, Montaj köpüğü, genleşen köpük, boşluk doldurma, Kapı ve pencere izolasyonu, boşluk doldurma köpüğü, window assembling foam, heat insulation foam, sound isolation foam, gap filling.

Blog Kategorileri Etiketler
Akfix A104 Etiket Sökücü Akfix A104 Etiket Sökücü Thermcoat Prefabrik yapılarda ısı nem ve ses yalıtım thermcoat yalıtım köpüğü sprey pu köpükleri Isı Yalıtımı Themcoat ses yalıtımı ısı ve ses izolasyonu sprey yalıtım köpükleri ısı ve ses yalıtımı sprey köpükleri ısı nem ve ses yalıtımı DIY Çözümler Akfix 705 Hızlı Yapıştırıcı Akfix Siyah Sprey Boya Akfix Sprey Boya Duvar Rafı Thermcoat yalıtım köpüğü çatı yalıtım sprey yalıtım köpüğü çatı yalıtımı nasıl yapılır DIY çözümler Akfix süper japon yapıştırıcısı 702LV Süper japon yapıştrıcısı Thermcoat Isı yalıtımı izolasyon sprey köpük 2 komponentli sprey köpük bölme duvar izolasyonu Çatı yalıtımı tavan arası yalıtımı EPS panel XPS panel Taş yünü cam yünü çatı şiltesi izotüp akustik izolasyon ses yalıtımı akustik panel Ms Sealant Ms Adhesive Hybrid Sealant Hybrid Adhesive Ms High Tack MS Clear Ms Universal Initial tack Initial Tack Adhesive High Tack Adhesive Standart silikon anti küf silikonu ve beyaz silikon renkli silikon oto silikonu akvaryum silikonu cam silikonu ısıya dayanıklı silikon inşaat silikonu kapı ve pencere silikonu Akrilik Mastik Silikonize akrilik mastik mastik macun Kapı pencere köpüğü inşaat köpüğü Montaj köpüğü genleşen köpük boşluk doldurma Kapı ve pencere izolasyonu boşluk doldurma köpüğü window assembling foam heat insulation foam sound isolation foam gap filling. Ahşap yapıştırıcı Ahşap yapıştırıcı nedir? Ahşap yapıştırıcı çeşitleri Ahşap yapıştırıcı nasıl kullanılır? PVA yapıştırıcı Epoksi yapıştırıcı Hızlı yapıştırıcı Poliüretan yapıştırıcılar Ahşap tutkalı Deniz tutkalı Pedestal adhesive Poliüretan mastik Silikon mastik Derz dolgu Mastik nedir? Sızdırmazlık amaçlı poliüretan mastikler Yapıştırma amaçlı poliüretan mastikler 705 hızlı yapıştırıcı MDF kit yapıştırıcı MDF kit MDF kit nedir? MDF kit nasıl kullanılır?
Son Eklenenler
07.07.2021 Zorlu Etiket Kalıntıları Nasıl Çıkarılır?
04.06.2021 Prefabrik ve Ahşap Yapılarda Isı, Nem Ve Ses Yalıtımı
04.06.2021 Pratik ve Ekonomik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?
02.06.2021 Dondurma Çubuklarından Duvar Rafı Nasıl Yapılır?
19.11.2020 Çatı yalıtımı nasıl yapılır?
02.10.2020 Kağıt Fenerden Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?
14.05.2020 Sprey Poliüretan Köpük (Yalıtım Köpüğü) Nedir?
13.04.2020 MS Hibrit Mastik Nedir? Nerede Kullanılır?
03.12.2019 Silikon Mastik ve Akrilik Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
12.11.2019 Poliüretan Köpük Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?
30.09.2019 Ahşap Yapıştırıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
24.07.2019 Poliüretan Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
24.07.2019 Hızlı Yapıştırıcı, Mdf Kit Nedir? Nerede Kullanılır? Nasıl Kullanılır?
Mastik Sarfiyat Hesaplama
line-ok
Genişlik (mm) Derinlik (mm) Uzunluk (mm) Ürün Ambalaj Tipi