ÜRÜN ARA
line-ok
Dil Seçin
line-ok
For Export; E-mail : info@akfix.com
Phone : +90 (212) 771 13 71 Ext : 2310
line-ok

Ahşap Yapıştırıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

ANASAYFA BLOG Ahşap Yapıştırıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Ahşap Yapıştırıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Kullanılır? 

Endüstrinin gelişmesiyle birlikte ahşap malzemelerin kullanım alanı da oldukça gelişmiş ve buna bağlı olarak ahşap yapıştırıcılara olan talep de artmıştır.

Günümüzde çok sayıda ahşap yapıştırıcı çeşidi vardır. Doğru olan ürünü tercih etmek işinizin sağlıklı olması için büyük önem taşır. Öncelikli olarak kullanım alanınızı belirleyerek ona uygun yapıştırıcıyı seçmeniz gereklidir. Ahşap işlerinde, yaygın olarak kullanılan birkaç yapıştırıcı türü bulunmaktadır. Bunların her birinin kullanım alanı; kuruma süresi, dayanımı, viskozitesi ve su direnci gibi özelliklere göre değişir.

Akfix ahşap yapıştırıcı ve tutkalları bu konuda kullanıcılarına çok geniş çözüm alanları sunmaktadır. Bunlar; Poliüretan yapıştırıcılar, silikon bazlı yapıştırıcılar, su bazlı yapıştırıcılar, siyanoakrilat yapıştırıcılar ve aerosol yapıştırıcılardır.

En popüler 5 Ahşap yapıştırıcı çeşidi ve kullanım alanları;

1. Polyvinyl Acetate (White Glue, PVA Yapıştırıcı, PVA Tutkalı) Ahşap tutkalları su bazlıdır ve genellikle mobilya imalatında kullanılır. Yüzey temizliği çok önemli olduğu için eski yapıştırıcı kalıntıları temizlenmelidir ve yüzey kirden arındırılmalıdır. Dikey ortamlarda kullanılırken presleme gerektirir. D2 ve D3 suya dayanım sınıflarında olabilirler. Suya dayanıklı olduğu için, su buharı ve rutubete dayanıklı pencere, doğrama, kapı, harici kapı kasaları, merdiven ve ağaç mobilya üretiminde dekoratif kâğıtların yüzeylere yapıştırılması gibi yüksek hacimli yapıştırma işlemlerinde, montaj işlemlerinde ve sert-yumuşak ağaç suntaların yapıştırılmasında kullanılır. Türkiye’de beyaz tutkal, iskelet tutkalı, kontak tutkalı, mobilya tutkalı, çerçeve tutkalı, su bazlı ahşap tutkalı olarak anılırken dünyada ise; White glue, wood glue, liquid glue, furniture glue, carpenter glue, PVA glue olarak bilinir.

PA360

2. Çift Komponentli Epoksi Yapıştırıcı (E300), Epoksi Ahşap Yapıştırıcısı; yüksek boşluk doldurma özelliğine sahip çok güçlü yapıştırıcılardır. Preslemeye gerek duymaz. Epoksiler su geçirmezdir ve ahşabın rengiyle dengelemek için uygun renkte bir kuru toz ile karıştırılabilir. Hem üretim hem de tamirde kullanılabilir. Epoksiler çok güçlü yapıştırıcılar olmasına rağmen hareketli alanlarda kullanılmamalıdır. Hareketli alanlar için beyaz tutkallar (D2, D3),Poliüretan yapıştırıcılar (360FC, PA360) tercih edilmelidir. Epoksi yapıştırıcı Türkiye’de ahşap epoksi yapıştırıcı, genel amaçlı epoksi yapıştırıcı, suya dayanıklı epoksi yapıştırıcı, ahşap seramik yapıştırıcı, şırınga yapıştırıcı, dünyada ise wood epoxy adhesive, rapid wood adhesive, syringe adhesive, waterproof epoxy adhesive, rapid set adhesive olarak da bilinir. 

D3

3. Super Glue, Siyanoakrilatlar (Hızlı Yapıştırıcı); En önemli özellikleri çok kısa sürede çok güçlü bir yapışma sağlarlar. Genellikle küçük tahta parçalarını birbirine yapıştırmak için kullanılır. Ufak çaplı tamirlerde çok kullanılırlar. Diğer bir önemli özelliği de preslenme esnasında bu süreci daha sağlıklı ve hızlı hale getirmesidir. Yüzeyi ayrıca parlatılabildiğinden ufak ahşap eşyalarda kaplama olarak da kullanılabiliyor. Hızlandırıcı Aktivatörle kullanılan jel yapıştırıcılar daha hızlı sonuçlar vermektedir. Siyanoakrilat jel ve hızlandırı aerosol spreyden oluşan Akfix 705 hızlı yapıştırıcı geniş kullanım alanıyla zor anlarınızda ve hızlı sonuç istediğiniz durumlarda kurtarıcı bir üründür. Türkiye’de MDF Kit, MDF Yapıştırıcı, Mitre Yapıştırıcı, Hızlı Ahşap Yapıştırıcı, Hızlı Co, Hızlı Yapışkan, Hızlı Japon Yapıştırıcı, Hızlı Mermer Yapıştırıcı, Çift Komponentli Yapıştırıcı, 2K Yapıştırıcı isimleri ile de bilinmektedir. Yurt dışında ise Fast Adhesive, Fast Glue, Instant Glue, Fast Stick, Stick Fast, Mitre Adhesive, Mitre Glue, 2K Fast Adhesive vb. isimlerle de tanınmaktadır.

705

4. Poliüretan Bazlı Yapıştırıcılar; Ahşap Tutkalı, Deniz Tutkalı, Marin Adhesive, Pedestal Adhesive; Hemen hemen her türlü malzemeyi ahşap ile yapıştırmak için kullanılabilirler. (seramik, kumaş, cam, metal, taş, metal ve ahşap. vb.) Sürekli suya maruz kalınan alanlarda vazgeçilmez bir üründür. Özellikle yağlı ve mumlu egzotik ahşaplar(maun) üzerinde çok iyi yapışma sağlar ve zarar vermez. Bu alanda Akfix PA370 PU Ahşap tutkalı yüksek performanslı çözümler sunar. Türkiye’de poliüretan ahşap tutkalı, poliüretan gemi tutkalı, poliüretan deniz tutkalı, poliüretan profil tutkalı, marin tutkalı, şeffaf deniz tutkalı, sarı tutkal, yat tutkalı, cam elyaf deniz tutkalı olarak bilinirken dünyada ise polyurethane wood glue, pu marine adhesive, aqua seal pu adhesive, multi purpose pu adhesive, rapid pu adhesive, Brown pu glue, wood stone metal adhesive olarak bilinir. 

PA370

5. Poliüretan Montaj Yapıştırıcı; Dolap toplama işlemleri ve yaygın tüm yapı malzemelerini (ahşap, mdf, beton, metal) birbirine yapıştırmak için kullanılır. Sıvı Çivi olarak da bilinir. Kalıcı ve güçlü bir yapışma istenen yapı ve tamirat işlemlerinde, gözenekli ve gözeneksiz birçok yüzey için kullanıma uygundur. Bu tür tamirat işleriniz için en iyi ürün; Akfix 610 Poliüretan Montaj Yapıştırıcıdır. Ayrıca su geçirmez özelliği sayesinde mutfak ve banyo gibi mekânlarda da kullanılabilir.
80°C’ye kadar olan sıcaklıklarda dahi yapışma gücünden ödün vermez.
Türkiye’de ahşap yapıştırıcı, sıvı çivi, inşaat yapıştırıcısı, montaj yapıştırıcı, dolap toplama kiti, dolap toplama silikonu, alüminyum köşe yapıştırıcı, yükseltilmiş zemin yapıştırıcısı olarak bilinir. Dünyada ise wood adhesive, no nail, without nail, montage adhesive, construction adhesive, aluminum corner joint pu adhesive, pedestal adhesive, subfloor pu adhesive ve polyurethane adhesive olarak bilinir.   

610

 

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Örnek uygulama videomuz için tıklayınız.

Etiketler : Ahşap yapıştırıcı, Ahşap yapıştırıcı nedir?, Ahşap yapıştırıcı çeşitleri, Ahşap yapıştırıcı nasıl kullanılır?, PVA yapıştırıcı, Epoksi yapıştırıcı, Hızlı yapıştırıcı, Poliüretan yapıştırıcılar, Ahşap tutkalı, Deniz tutkalı, Pedestal adhesive

Blog Kategorileri Son Eklenenler
22.12.2021 Evimizde Akvaryum Silikonu Nasıl Uygulanır?
22.12.2021 Evimizde Duşakabin Silikonu Nasıl Uygulanır?
01.12.2021 Sıvı Çivi / Montaj Yapıştırıcı Nedir? Nerelerde, Nasıl Kullanılır?
01.12.2021 Matkap Kullanmadan Perde Rayı Montajı Nasıl Yapılır?
07.07.2021 Zorlu Etiket Kalıntıları Nasıl Çıkarılır?
04.06.2021 Prefabrik ve Ahşap Yapılarda Isı, Nem Ve Ses Yalıtımı
04.06.2021 Pratik ve Ekonomik Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?
02.06.2021 Dondurma Çubuklarından Duvar Rafı Nasıl Yapılır?
19.11.2020 Çatı yalıtımı nasıl yapılır?
02.10.2020 Kağıt Fenerden Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?
14.05.2020 Sprey Poliüretan Köpük (Yalıtım Köpüğü) Nedir?
13.04.2020 MS Hibrit Mastik Nedir? Nerede Kullanılır?
03.12.2019 Silikon Mastik ve Akrilik Mastik Nedir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
12.11.2019 Poliüretan Köpük Nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?
30.09.2019 Ahşap Yapıştırıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Kullanılır?
Mastik Sarfiyat Hesaplama
line-ok
Genişlik (mm) Derinlik (mm) Uzunluk (mm) Ürün Ambalaj Tipi